U Hvaru održana svečana akademija uoči ređenja mons. Vidovića

(IKA)Na početku akademije pozdravni govor izrekao je hvarski apostolski upravitelj mons. Petar Palić, još uvijek, kako je rekao, kao domaćin.

Izrazio je radost zbog nazočnosti biskupa, svećenika, redovnika i redovnica te ostalih vjernika. Posebno je pozdravio udružene zborove Župe sv. Stjepana I., pape i mučenika, u Hvaru i Župe Uznesenja Marijina u Jelsi koji su na akademiji izveli prigodan program.

Mons. Palić također je zahvalio voditeljicama programa Marijani i Ivoni. Iskoristio je prigodu i da zahvali svima „koji su uložili svoje znanje i trud u pripremi ovoga događaja: od svih onih koji su pleli vijence i kitili i čistili katedralu, do onih koji će brinuti oko smještaja gostiju i liturgije, kao i bratimima naših bratovština, a sve pod budnim okom katedralnog župnika don Tonija Plenkovića i kancelara don Ivana Jurina“.

Na kraju se obratio i svom nasljedniku na katedri hvarskoga biskupa mons. Ranku Vidoviću. „Jedan je prijatelj otprilike ovako čestitao prijatelju biskupu: Ubuduće ćeš sa zakrivljenim štapom morati uspravno stajati za sve ono krivo u Crkvi i tako podnijeti i pretrpjeti ono, što mnogi ljudi ne mogu ni naslutiti. Istina, biskup je često okružen mnogim ljudima. Ali, ponekad zna biti usamljen i napušten. Međutim, on mora biti sposoban biti sam, da bi pred Bogom odvagnuo ljude, okolnosti i događaje i donosio ispravne odluke“, ustvrdio je.

„Dragi Ranko, želim ti od srca obilje darova Duha Svetoga, kako bi tvojim biskupskim služenjem i svjedočanstvom svi članovi Crkve u ovoj Hvarskoj biskupiji bili iz dana u dan sve sličniji Isusu Kristu, jedinom Otkupitelju ljudskoga roda. Pratio te zagovor Blažene Djevice Marije, koju nam je sam Isus na križu dao za majku, najvjernije odvjetnice Hrvatske, kao i zagovor sv. Stjepana, pape i Prošpera, mučenika, zaštitnika ove biskupije“, poručio je na kraju mons. Palić.

Zbor je pod ravnanjem Slavka Reljića, uz orguljsku pratnju maestra Tomija Dumančića izveo nekoliko skladbi. Najprije su otpjevali pjesmu u čast sv. Stjepana, pape i mučenika, pa pjesmu Evo ti majke – kako glasi geslo biskupskog ređenja mons. Vidovića, zatim par domoljubnih skladbi, Handelovu Aleluju te na samom kraju popijevku Isusu Kristu nadahnutu hvarskim pučkim pjevanjem.

Isti zbor će predvoditi liturgijsko pjevanje na biskupskom ređenju mons. Vidovića u hvarskoj katedrali u subotu 22. svibnja.