Pozdrav mons. dr. Petra Palića na svečanoj akademiji u hvarskoj katedrali

Preuzvišeni gospodine apostolski nunciju, draga braćo u biskupskoj službi, braćo svećenici, redovnici i redovnice, poštovana rodbino biskupa Ranka, braćo i sestre, dragi imenovani hvarski biskupe Ranko!

Iako u posebnim okolnostima, večeras nas je u ovoj hvarskoj katedrali okupio događaj koji će se dogoditi sutra: biskupsko ređenje novog hvarskog biskupa mons. Ranka Vidovića.

Stoga, još uvijek u ulozi domaćina, radujemo se nazočnosti naših gostiju i srdačno pozdravljam:

Mons. Giorgia Linguu, apostolskog nuncija u Republici Hrvatskoj, mons. Želimira Puljića, nadbiskupa zadarskog i predsjednika HBK, mons. Marina Barišića, nadbiskupa i metropolita splitsko-makarskog, mons. Tomu Vukšića, nadbiskupa koadjutora vrhbosanskog, mons. Dražena Kutlešu, nadbiskupa koadjutora splitsko-makarskog, mons. Matu Uzinića, nadbiskupa koadjutora riječkog, mons. Antuna Škvorčevića, biskupa požeškog, mons. Laszla Nemeta, biskupa zrenjaninskog i predsjednika Međunarodne biskupske konferencije svetih Ćirila i Metoda, mons. Vjekoslava Huzjaka, biskupa bjelovarsko-križevačkog, mons. Ivicu Petanjka, biskupa krčkog, mons. Juru Bogdana, vojnog biskupa u Republici Hrvatskoj, mons. Zdenka Križića, biskupa gospićko-senjskog, mons. Tomislava Rogića, biskupa šibenskog, mons. Božu Radoša, biskupa varaždinskog, mons. Ivana Štironju, biskupa kotorskog.

Pozdravljam i pomoćne biskupe: mons. Ivana Šaška, pomoćnog zagrebačkog biskupa, mons. Miju Gorskoga, pomoćnog zagrebačkog biskupa, mons. Ivana Ćurića, pomoćnog đakovačko-osječkog biskupa.

Drago nam je da su s nama i naši umirovljeni biskupi: mons. Ante Ivas, umirovljeni šibenski biskup, mons. Ilija Janjić, umirovljeni kotorski biskup, i naš, hvarski umirovljeni biskup mons. Slobodan Štambuk.

Pozdravljam sve sudionike ovoga večerašnjega događaja i posebna zahvala: katedralnom zboru u Hvaru i zboru župe Uznesenja BDM u Jelsi, za orguljama maestru Tomiju Domančiću i voditelju zborova Slavku Reljiću, kao i Marijani i Ivoni koji će nas voditi kroz večerašnji program.

Zahvala svima onima koji su uložili svoje znanje i trud u pripremi ovoga događaja: od svih onih koji su pleli vijence i kitili i čistili katedralu, do onih koji će brinuti oko smještaja gostiju i liturgije, kao i bratimima naših bratovština, a sve pod budnim okom katedralnog župnika don Tonija Plenkovića i kancelara don Ivana Jurina.

Dragi imenovani biskupe Ranko, srdačan pozdrav upućujem tebi koji ćeš sutra biti zaređen za biskupa Crkve Kristove i koji ćeš me, preuzimajući upravu Hvarskom biskupijom, naslijediti na katedri biskupa ove časne biskupije.

Jedan je prijatelj otprilike ovako čestitao prijatelju biskupu: Ubuduće ćeš sa „zakrivljenim“ štapom morati uspravno stajati za sve ono „krivo“ u Crkvi i tako podnijeti i pretrpjeti ono, što mnogi ljudi ne mogu ni naslutiti.

Istina, biskup je često okružen mnogim ljudima. Ali, ponekad zna biti usamljen i napušten. Međutim, on mora biti sposoban biti sam, kako bi pred Bogom odvagnuo ljude, okolnosti i događaje i donosio ispravne odluke.

Dragi Ranko, želim ti od srca obilje darova Duha Svetoga, kako bi tvojim biskupskim služenjem i svjedočanstvo svi članovi Crkve u ovoj Hvarskoj biskupiji bili iz dana u dan sve sličniji Isusu Kristu, jedinom Otkupitelju ljudskoga roda.

Pratio te zagovor Blažene Djevice Marije, koju nam je sam Isus na križu dao za majku, najvjernije odvjetnice Hrvatske, kao i zagovor sv. Stjepana, pape i Prošpera, mučenika, zaštitnika ove biskupije.