Svetkovina Gospe od Anđela u Sumartinu

Sumartin, (IKA) – Misnim slavljem uz sudjelovanje brojnih vjernika i svečanom procesijom s likom Gospe od Anđela proslavljena je u četvrtak 2. kolovoza svetkovina nebeske zaštitnice župe u Sumartinu, poznatija pod nazivom Porcijunkulovo. Središnje euharistijsko slavlje u koncelebraciji s franjevcima iz tamošnjega bračkoga samostana Sv. Martina biskupa, zatim franjevcima koji se nalaze na odmoru i pristiglim dijecezanskim svećenicima predvodio je franjevac Splitske provincije Presvetoga Otkupitelja fra Gabrijel Hrvatin Jurišić.
„Okupili smo se kako bismo proslavili blagdan Gospe od Anđela i porcijunkulsko oproštenje. Ovaj se blagdan slavi po cijelome svijetu. Zahvalimo Bogu u ovoj euharistiji za dobra koja nam je dao, za život, mladost, zdravlje, obitelj, djecu, roditelje, poslove. Sve je Božji dar i zahvalimo mu na ovom slavlju”, rekao je predvoditelj slavlja, pozdravljajući vjernike koji su se okupili pred likom Gospe od Anđela, posebno urešenim za slavlje.
Na početku homilije predvoditelj slavlja uputio je na brojne požare koji ovih dana haraju na području Kalifornije. Osvrnuo se pritom na grad Los Angeles i podsjetio na znakovitost njegova imena i značenja. Pojasnio je kako su u davna vremena europski vojnici i ratnici, željni novca i zlata, pohrlili u Sjevernu i Južnu Ameriku pokoriti tamošnje narode, ustvrdivši kako se radi o neljudskom činu koji nitko nije mogao zaustaviti. S tim osvajačima pošli su zato i misionari kako bi ih upozorili da moraju poštovati svaki ljudski život, kako moraju poštovati živote tih ljudi i prema njima biti pošteni. S druge strane, nastavio je propovjednik, kad su doznali da postoji narod koji nije čuo za evanđelje Isusa Krista, htjeli su im navijestiti Božju riječ. Tako su misionari ostvarivali dvije temeljne zadaće: smirivali bjesne osvajače i donosili evanđelje u novi svijet, pojasnio je franjevac, poručivši kako su španjolski franjevci u brizi za tamošnje stanovnike na tim prostorima podizali samostane i crkve koje su služili trgovcima i vojnicima za prenoćište i odmor. Naglasio je, nadalje, kako su franjevci te crkve posvećivali svecima, a što je vidljivo i po nazivu današnjih gradova. Upravo je mala crkva u Los Angelesu bila posvećena Gospi od Anđela, po čemu je grad dobio svoje ime.
Istaknuo je da blagdan Gospe od Anđela franjevci slave po cijelome svijetu. Podsjetio je tako na povijest nastanka toga blagdana i njegovo značenje za vjernički puk. Ta je svetkovina vezana uz obraćenje svetoga Franje Asiškoga koje se dogodilo 1208. godine u crkvi Sv. Marije od Anđela u blizini Asiza. Papa Honorije III. izdao je bulu kojoj je proglasio da se svake godine na dan posvete te crkve slavi blagdan Gospe od Anđela i dobija Porcijunkulski oprost. Uputio je na značajnija mjesta slavlja te franjevačke svetkovine. Sjetio se, između ostaloga, slavlja Gospe od Anđela u Imotskom gdje je, kako je rekao, nakon velike bitke, upravo na dan Gospe od Anđela 1717. godine, imotska krajina oslobođena turske okupacije. Podsjetio je kako Porcijunkulovo slavi i cijela Međimurska županija. Osvrnuvši se na slavlje svetkovine u Sumartinu, pojasnio je kako se blagdan Gospe od Anđela počeo slaviti po dolasku izbjeglica i prognanika s franjevcima za Kandijskoga rata 1646. godine, kada su došli iz Makarske i smjestili se uz ondašnju crkvicu Sv. Martina. „Današnji blagdan prvotno je blagdan pobjede dobra nad zlom, pobjede Božje milosti nad Zlim kojemu se mnogi ljudi predaju. Ovo je blagdan Božje milosti, blagdan Božje dobrote i borbe protiv zla. Tek kad uništimo grijeh i zlo u svome srcu, onda ćemo moći pomoći i drugima da to isto učine. Gospe, pomozi nam da se borimo protiv zla. Pomozi nam u toj borbi, u osnovnoj borbi koju svako ljudsko srce, svaka ljudska duša, mlado i staro mora izvojevati kako bi konačno dobrota i milost slavili slavlje”, poručio je na kraju istaknuti franjevac, ujedno glavni i odgovorni urednik zbornika „Kačić” te autor brojnih knjiga, monografija i znanstvenih članaka.
Proslava je završila svečanom procesijom ulicama mjesta i po obali u kojoj su Sumartinjani nosili sliku Gospe od Anđela. Pjevanje marijanskih pjesama za ophoda predvodio je crkveni zbor pod ravnanjem Sofije Borojević. Poslije ophoda pristigli vjernici okupljali su se pred Gospinom slikom i zaustavljali u tihoj molitvi.