Oproštaj od redovnica Družbe Kćeri Božje ljubavi u hvarskoj katedrali

Provincijalna glavarica Družbe Kćeri Božje ljubavi s. Gordana Igrec obavijestila je svojim dopisom od 7. svibnja 2019. biskupa Petra Palića o ukidanju redovničke kuće “Prečistog Srca Marijina” u Hvaru.

Nakon svečane mise koju je u nedjelju 25. kolovoza u hvarskoj katedrali slavio župnik don Mili Plenković upriličen je oproštaj od redovnica Družbe Kćeri Božje ljubavi koje su u Hvaru predano i nesebično kroz proteklih sedamdeset godina bile na usluzi vjernicima, duhovnicima i mjesnom biskupu i na taj način služile Gospodinu.

Redovnice Kćeri Božje ljubavi koje su djelovale u Hvaru kroz proteklih sedam desetljeća su u svakodnevnom radu činile razne poslove, često i one koje gotovo nitko ne primjećuje i na njih ne obraća pažnju, ali plodovi njihovog djelovanja su se itekako vidjeli i osjećali, jer primjerice hvarska katedrala i ostali crkveni prostori uvijek su bili uredni, besprijekorno čisti i urešeni uvijek svježim cvijećem. Zahvaljujući redovnicama, hvarski „dom Gospodnji“ zračio je uvijek ljepotom, čistoćom i duhovnošću, te je u njemu bilo ugodno boraviti u molitvi, odnosno u razgovoru s Gospodinom. Neke od njih djelovale su kao orguljašice i voditeljice crkvenih zborova te kao predavačice vjeronauka u školi. U ovom našem vremenu u kojemu „zahvaljujući“ turizmu svjedočimo sve većoj sekularizaciji svakodnevnog načina života časne sestre Družbe Kćeri Božje ljubavi svojim su životom i djelovanjem u Hvaru „spašavale“ dušu grada na čemu će im hvarski vjernici uvijek biti zahvalni.

Nakon mise sestrama se kraćim prigodnim govorom obratio župnik Plenković koji je posebno spomenuo određene vrijednosti njihovog rada te istaknuo: „Vjeronauk odgaja za vjeru i suradnju s Bogom, a uredna katedrala, sav njezin ures i čistoća pridonose tome da nam liturgijski susreti s Bogom budu ugodniji. Na rastanku možemo samo reći: sestre, hvala vam na svemu! Sedamdeset godina vaše nazočnosti u Hvaru ostavit će traga u povijesti ovoga grada i u dušama ljudi s kojima ste se susretale. Stara poslovica kaže da ljudi obično shvate što su imali kada to izgube, pa će i ova župa to još bolje spoznati koga su izgubili vašim odlaskom. Neka vam Gospodin, jedini koji ispravno sudi, bude nagrada i plaća“.

Iskrenim i dirljivim dječjim govorom redovnicama je riječi zahvale izrekao i jedan dječak uime ministranata i vjeroučenika. Dječji zbor je otpjevao pjesmu „Pet sestara“, a na kraju su članovi crkvenog zbora, kojemu su se svi nazočni pridružili, otpjevao pjesmu „Fala“ skladatelja Vlahe Paljetka.

Hvarska biskupija/IKA