Tribina u Visu u okviru sinodskog hoda Hvarske biskupije

U Župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Visu u srijedu 17. studenoga započeo je ciklus tribina u okviru sinodskog hoda Hvarske biskupije.

Prvo u nizu predavanja održao je kancelar Hvarske biskupije don Ivan Jurin koji je govorio o novom samoshvaćanju Crkve, koje svoj temeljni izraz ima u sigurnom kompasu – Drugom vatikanskom koncilu.

Ističući uvide pokojnog sociologa religije Željka Mardešića, govorio je o Crkvi koja je u opasnosti da postane zajednica ideologa, ako odustane od unutarnjeg dijaloga svih svojih članova i dijaloga sa suvremenim svijetom. „Ne druga, već drugačija Crkva mora se uvijek iznova graditi u svakoj biskupiji, svakoj župnoj zajednici i svakom Kristovom vjerniku“, istaknuo je don Ivan.

Samu temu sinodalnosti don Ivan je promotrio kroz temeljne naglaske pontifikata pape Franje i postavio pitanje koliko su svi, kao Kristovi vjernici, sposobni graditi suodgovornu i solidarnu Crkvu „učenika misionara“ u konkretnim prilikama župnih zajednica Hvarske biskupije.

Potom je okupljenim sudionicima ponovio glavne odrednice hodograma sinodskoga hoda Hvarske biskupije i iznio strukturu sinodskog savjetovanja s Božjim narodom koje će započeti Prvom nedjeljom došašća.

Na kraju predavanja su don Ivan i viški župnik don Milan Šarić, u otvorenom razgovoru iznijeli svoje poglede na probleme i perspektive župne zajednice, te potaknuli okupljene župljane na otvoren govor u sinodskim susretima o onome što smatraju važnim za život svoje Crkve.