Odredbe uz završetak prve etape biskupijskog savjetovanja

Hvar, 20. svibnja 2022.

Broj: 257/2022

Župama i samostanima u biskupiji

Poštovani!

Početkom došašća 2021. godine započeli smo biskupijsku fazu sinodskog procesa u Hvarskoj biskupiji, te smo kroz pripremljeni Upitnik i različite mogućnosti predviđene u dopisu br. 492/2021 od 23. studenoga 2021. godine bili pozvani ostvarivati spomenuto savjetovanje.

Kako je planirano, zaključivanje ove faze se ostvaruje prikupljanjem, čitanjem i analizom materijala i iskustava te izradom pisanog sažetka prema prijedlozima koje je uputilo Tajništvo Hrvatske biskupske konferencije. Sažetak se nakon izrade prosljeđuje Tajništvu HBK kao temelj izrade dokumenta koji se šalje Generalnom tajništvu Biskupske sinode.

Stoga je potrebno da što prije dostavite Ordinarijatu prikupljene upitnike, a najkasnije do 1. lipnja i kratki osvrt na tijek sinodskog procesa u Vašoj župnoj zajednici. Molimo Vas da u osvrtu napišete sve ono što smatrate važnim za provedbu sinodskog procesa u Vašoj župnoj zajednici (npr. kakav je odjek i percepcija sinodalnog hoda, kolika je uključenost članova župne zajednice i onih koji su udaljeni od života Crkve, koji su uvidi prepoznati kao važni za život Crkve, što je propušteno učiniti, a što je još potrebno učiniti itd.)

No, kako ste već upoznati, Biskupska je sinoda odlučila produžiti biskupijsku fazu do 15. kolovoza 2022. godine, smatrajući kako je ova prva faza izuzetno važna za sinodski hod Crkve. Mogućnost susreta članova Božjeg naroda nastavlja se i nakon slanja dokumenta.

No, vjerujemo kako će nam stvaranje otvorenog i jasnog uvida u stanje naše Hvarske biskupije biti od koristi da otvorenih očiju služimo konkretnom čovjeku koji danas i ovdje pokušava živjeti i vjerovati, te da ćemo u međusobnom dijalogu hrabrije nastaviti zajednički osluškivati »što Duh poručuje crkvama« (Otk 2, 7).

Od srca Vam zahvaljujemo na suradnji i pozdravljamo Vas u Gospodinu!

don Ivan Jurin, kancelar                                                                                           ✠ Ranko Vidović, biskup