Održan predbožićni koncert u župi Sućuraj

U župi Sućuraj na krajnjem istoku otoka Hvara u subotu 17. prosinca održan je koncert adventskih i božićnih pjesama pod geslom „Ususret Božiću“.

Koncert su održali mješoviti župni zbor „Sveta Cecilija“ iz Jelse, pod ravnanjem i harmonijskom pratnjom povjerenika za liturgijsku glazbu Hvarske biskupije maestra Slavka Reljića i troglasni ženski župni zbor sv. Jurja Sućuraj, pod ravnanjem profesorice glazbe Ivane Andrijašević. Voditeljica programa bila je profesorica matematike i članica Zbora sv. Jurja Sućuraj Anka Kačić Bartulović.

Svima je srdačnu dobrodošlicu i pozdrav uputio župnik fra Stipo Marčinković koji je istaknuo da je koncert svojevrsni test i znak opće, osobito glazbene kulture i vjere u župi Sućuraj i Hvarskoj biskupiji. Poimence je pozdravio i pohvalio voditelje zborova, Ivanu Andrijašević i Slavka Reljića.

Potom je sućurajski zbor izveo pjesme „Klikni, dušo, Bogu svome“ (M. Filipović/S. Topić), „Kao košuta“ (M. Mystrom/obr. M. Erceg), „Nek vlada mir na svijetu“ (N: Izrael/obr. G. Deutschmann).

Nakon toga nastupio je jelšanski zbor s pjesmama „Veni, veni Emanuel“ (gregorijanski napjev/obr. C. Dalitz), „Rosite nebesa“ od A. Klobučara, „Zdravo Djevice“ Šime Marovića, „Rekoše, rekoše proroci“ (Z. Kamenjarin) i „Cantate Domino“ (V. Miserach).

Sućurajski zbor je ponovno nastupio s pjesmama „Kad se Isus Ditić u Betlem porodi (N: Hvar / obr. J. Ćaleta) te „Preveliku radost (N: Murter/obr. J. Ćaleta).

A onda je i jelšanski zbor ponovno nastupio s pjesmama „Dubrovačka kolenda“ u arr. S. Reljića, „Iznad naših se poljana“ (N: Francuska/arr. A. K. Legitin), „Adeste Fideles“ (arr. J. F. Wade), „Noche buena“ (trad. iz Argentine/arr. Sl. Reljić) te „Ralilulela“ (kolenda iz Zatona kod Dubrovnika/obr. J. Ćaleta).

Pri kraju koncerta župnik Marčinković svima je zahvalio za sudjelovanje i izvedbu koncerta. Članice i članove zborova usporedio je s neumornim pčelicama radilicama, a njihove voditelje s maticama. Zamolio ih je da i ubuduće nastoje neumorno raditi, ali, poput sv. Pavla, i vjeru sačuvati.

Voditeljica Anka je spomenula kako su sućurajski zbor osnovali župnik fra Stipo Marčinković i voditeljica zbora profesorica Ivana Andrijašević 2019. godine. Zbor je nastao od grupe pjevačica koju je jedno vrijeme vodila bosanska franjevka s. Henrika Miškić. Nakon njezinog odlaska brigu o grupi vodio je župnik fra Stipo. Profesorica Andrijašević usavršavala se na glazbenim seminarima u Hrvatskoj i inozemstvu. Članica je Hrvatske glazbene unije.

Voditeljica je istaknula da je jelšanski zbor osnovao župni vikar don Božidar Medved 1953. godine. Zbor je jedno vrijeme bio pod ravnanjem sestara milosrdnica Družbe svetoga Vinka Paulskog, a od 2004. zborom ravna maestro Reljić. Uz klasični zborski repertoar zbor nastoji očuvati tradicionalne pučke napjeve otoka Hvara. Voditelj zbora maestro Reljić skladao je, između ostaloga, Requiem u čast bl. Alojzija Stepinca, Dalmatinsku misu za muški zbor uz pratnju orgulja, oratorij „Prosperus“ za soliste, zbor i orkestar te oratorij „Za Križen“ i „Marijo, ufanje naše“.

U tijeku vođenja programa voditeljica je u tri navrata citirala riječi književnika Stjepana Licea: „Božić se bez tebe ne može dogoditi. Samo bez tebe. Potrebno je da budeš jasle na kojima će Dijete otpočinuti, jasle s kojih će svemu svijetu biti zagrljaj. – Spremi Božić u svoje srce i brižno ga čuvaj u njemu! Neka ti se nikad ne dogodi da tražiš to milo Dijete Isusa u potrošačkom blještavilu, u bajkovitim čarolijama ukrasa. – Ima li ikoga hrabrijeg od tebe, Betlehemsko Djetešce! O ti maleno Dijete, obdari nas hrabrošću koja se ispunja u ljubavi. Uvijek do kraja.“

Nakon koncerta oba zbora su, uz pjesmu i predbožićnu radost, večerala u prostorijama sućurajskog samostana čiji su prvotni temelji iz devetog stoljeća. Večeru je pripremio župnik Bogomolja i Gdinja fra Mario Divković, a kolače su donijele sućurajske domaćice. Sućurajka Miljana Jeličić izradila je posebne darove s anđelčićima i križem za članove jelšanskog zbora. Darove im je uručila članica sućurajskog zbora Mirjana Jerković.

Ispod župne crkve sv. Jurja, na rivi, kod pekare „Porat,“ održan je „Humanitarni Advent“ gdje se uz glazbu, jelo, piće i tombolu veselilo i pjevalo, sve u svrhu pomoći za obnovu drevne kamene crkve sv. Ante iz 1663. godine.

(IKA)