Cvjetnica – Nedjelja muke Gospodinove

Nedjelja Muke Gospodinove ili Cvjetnica je šesta i posljednja korizmena nedjelja i nedjelja prije Uskrsa. Na ovaj dan započinje takozvani Veliki ili Sveti tjedan.

Na Cvjetnicu Crkva slavi trijumfalni Isusov ulazak u Jeruzalem: Krist je ušao u Jeruzalem jašući na magarcu, a ljudi su mu odali počast palminim granama i uzvicima “Hosana Davidovu sinu!” kao Mesiji (usp. Mt 21,1-11). Iz tog razloga se vjernici tradicionalno okupljaju na Cvjetnicu ispred crkve, gdje se blagoslivljaju palmine ili maslinove grančice. U liturgijskom slavlju se naviješta izvješće o Isusovoj patnji i smrti.

Dokument Drugog vatikanskog sabora o svetoj liturgiji o ovom djelu ljudskog otkupljenja koje je izvršio Krist Gospodin, a o koje na poseban način slavimo u Velikom tjednu, kaže sljedeće:

“To djelo ljudskog otkupljenja i savršene Božje proslave, u kojemu su predigrom bila čudesna Božja djela u narodu Staroga zavjeta, izvršio je Krist Gospodin, naročito uskrsnim otajstvom svoje blažene muke, uskrsnuća od mrtvih i slavnog uzašašća. Tako je ‘svojom smrću uništio našu smrt i svojim uskrsnućem obnovio naš život’. Doista, iz rebra je Krista, usnulog na križu, proisteklo čudesno otajstvo čitave Crkve” (SC 5).