Bula imenovanja mons. Ranka Vidovića hvarskim biskupom

Franjo biskup, sluga slugu Božjih ljubljenomu sinu RANKU VIDOVIĆU, iz klera metropolitanskog sjedišta Splitsko-makarskog, sadašnjemu župniku i upravitelju nadbiskupijskoga svetišta Gospe od Otoka u Solinu, izabranome Hvarskom biskupu, pozdrav i Apostolski blagoslov. Veliki Pastir ovaca, Krist Gospodin, sa stabla je života povjerio svoju Majku učeniku kojega je ljubio, kako on sam u Evanđelju izvještava: „Evo ti Majke“. Sin povjerava majku, koji će prije majke umrijeti, ali će isto tako prije svršetka majčinoga života i uskrsnuti (usp. sv. Augustin, Traktati, VIII, 9). Razmatrajući o tome u ovo vrijeme Korizme, očinskom ljubavlju svraćamo Našu misao na Hvarsku biskupiju, koja, poslije premještaja njezinoga posljednjega biskupa, časnoga brata Petra Palića, u biskupije Mostarsko-duvanjsku i Trebinjsko-mrkansku, očekuje svojega novoga nadstojnika. Na tebe smo, ljubljeni sine, mislili, koji si u svojoj rodnoj nadbiskupiji očitovao dugotrajan pastoralni rad i duhovnu skrb u mnogim župama, pokazuješ se urešen svećeničkim i ljudskim darovima koji te čine prikladnim za izvršavanje biskupske službe. Stoga, čuvši savjet Kongregacije za Biskupe, puninom Naše Apostolske vlasti imenujemo te HVARSKIM biskupom, sa svim udijeljenim pravima i danim odgovarajućim obvezama. Možeš primiti biskupsko ređenje gdjegod želiš izvan Rima, od bilo kojeg katoličkog biskupa, služeći se liturgijskim propisima, prethodno položivši ispovijest vjere te prisegu vjernosti Nama i Našim Nasljednicima, prema normi svetih kanona. O ovom Našem dekretu želimo da upoznaš kler i narod spomenute biskupije, koji neka te prime kao učitelja nauka, kao svećenika po Srcu Kristovu i kao poniznoga služitelja zajednice. Duha Svetoga, ljubljeni sine, pobožno zazivamo, da potpomogne hvarsku Crkvu tvojim djelima te da se po zagovoru Blažene Djevice Marije, Zvijezde mora, koju pobožno častiš, sv. Ivana Apostola, sv. Ivana Pavla II. te zaštitnika tvoje biskupije sv. Stjepana, pape, udostoji upravljati narod svoj na putu spasenja, istine i pravde, da tako ostane čvrsti stup i uporište ljubavi u ovome svijetu. Dano u Rimu, kod sv. Ivana Lateranskog, četvrtoga dana mjeseca ožujka, godine Gospodnje dvije tisuće dvadeset i prve, osme Našega Pontifikata.

FRANJO, papa