Odredbe uz početak sinodalnog hoda u Hvarskoj biskupiji

Hvar, 7. listopada 2021.

Broj: 430/2021

Župama i samostanima u biskupiji

Draga braćo svećenici!

XVI. redovita opća skupština Biskupske sinode, koja će se održati u periodu od listopada 2021. do listopada 2023. godine s temom: Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i poslanje, odvijat će se na razini mjesne, kontinentalne i sveopće Crkve.

Sukladno tome, i naša je Hvarska biskupija pozvana sudjelovati u pripremnoj etapi Biskupske sinode. Stoga, kako bismo se što kvalitetnije uključiti u ovaj sinodalni hod sveopće Crkve, predlažem sljedeće:

1. Pripremne radnje

Na temelju Pripremnog dokumenta i Vademecuma, koje je izradilo Tajništvo Biskupske sinode, u privitku Vam dostavljamo sažetak spomenutih dokumenata kao pomoć u otkrivanju teme sinodalnosti ne kao nečeg izvanrednog, već kao izraza same biti Crkve, jer »naš zajednički hod jest, naime, ono što najviše ostvaruje i očituje narav Crkve kao hodočasničkoga i misionarskoga Božjega naroda« (Pripremni dokument, br. 1).

Isto tako, potičemo Vas na iščitavanje spomenutih dokumenata koje možete preuzeti na: sinoda.hbk.hr.

2. Početak pripremne etape Biskupske sinode u Hvarskoj biskupiji

Papa Franjo će u nedjelju 10. listopada 2021. otvoriti sinodalni hod zajedništva, sudjelovanja i poslanja za sveopću Crkvu, dok bi sve mjesne Crkve to trebale učiniti u nedjelju, 17. listopada.

Budući da, zbog specifičnosti naše biskupije, to nismo u mogućnosti učiniti zajednički, određujem da sve župe naše biskupije to učine na nedjeljnim misama, 17. listopada.

Za slavlje mise neka se uzme obrazac E: Za mjesnu Crkvu (RM 699) iz Prigodnih misa za svetu Crkvu.

U homiliji neka se okupljenoj zajednici istakne važnost biskupijske etape Sinode, sinodalnosti kao biti života Crkve, te naglasi važnost krsnog svećeništva, te zajedničkog dostojanstva i poslanja svih članova Crkve.

Osim toga, neka se pročita i/li objavi Poruka uz početak biskupijske etape Sinode.

Također, neka se predvidi zaziv Duha Svetog i nakon himna neka se izmoli molitva Stojimo pred tobom, Duše Sveti (Adsumus Sancte Spiritus), kojom zazivamo vodstvo i nadahnuće Duha Svetoga za biskupiju i cijelu Crkvu. Ova molitva neka se redovito moli tijekom cijele biskupijske etape na nedjeljnim misama i u drugim prigodama.

U privitku dostavljamo i druge prijedloge za liturgijsko slavlje koji se mogu prilagoditi i koristiti.

3. Priprema upitnika za biskupijsko savjetovanje

Na temelju deset tema koje je u Vademecumu predstavilo Tajništvo Biskupske sinode, te njihovu nadopunu s našim lokalnim temama, tijekom mjeseca listopada i studenog 2021. godine, bit će izrađen ”Upitnik” za biskupijsko savjetovanje. To će biti temeljna tema prve sjednice novoosnovanog Prezbiterskog vijeća Hvarske biskupije, te redovita tema dekanatskih i župnih sastanaka.

4. Biskupijsko savjetovanje

Tijekom došašća trebalo bi provesti biskupijsko savjetovanje kroz predviđeni ”Upitnik” kojim ćemo pokušati doći do svih zainteresiranih kako bi u sinodalni proces bili uključeni ne samo oni koji su dio našeg redovitog pastoralnog života, već i oni koji su zbog različitih razloga udaljeni od života Crkve na našim prostorima.

Stoga će biti potrebno kroz različite susrete, tribine i kateheze stvoriti adekvatne prostore i mogućnosti kako bi svi mogli govoriti hrabro i jasno o pitanjima koje smatraju važnima za život Crkve.

5. Analiza prikupljenih podataka

Tijekom siječnja i veljače 2022. godine, bit će potrebno prikupiti sve ove podatke, analizirati ih, te pripremiti završni dokument koji će se potom, najkasnije tijekom mjeseca travnja 2022. godine, dostaviti nadležnom Tajništvu.

6. Tijelo za provedbu

Kako bi se sve navedeno dosljedno provodilo, potrebno je da svi prihvatimo važnost ovoga hoda i spremno se uključimo u provedbu. Za lakšu koordinaciju, predviđeno je imenovanje povjerenika i tima za kontakt u biskupiji, koji će se po potrebi proširiti, osobito kad se bude radilo na pripremi ”Upitnika”, analizi i obradi prikupljenih podataka, te predlaganju različitih aktivnosti i susreta na župnoj, dekanatskoj i biskupijskoj razini.

Povjerenik za kontakt u biskupiji će biti don Ivan Jurin, a zaduženi za koordinaciju po dekanatima:

1. don Toni Plenković i don Ivan Jurin (za Hvarski dekanat)
  2. don Ivica Huljev i don Pavao Gospodnetić (za Brački dekanat)
  3. don Milan Šarić i don Toni Aviani (za Viški dekanat).

Vjerujem kako nije potrebno naglašavati kako ova pripremna etapa nije predviđena samo kako bi se stvorio jedan dokument koji bi ispitao vjersko stanje u našoj biskupiji. Puno je važnije otkriti kako je izvor i vrhunac »zajedničkog hoda« Hvarske biskupije u slušanju Riječi i slavljenju euharistije, te u neprestanim pastoralnim nastojanjima koji nas čine aktivnim članovima jedne Crkve za koju smo svi odgovorni.

Zato Vas sve potičem na molitvu i otvorenost Duhu koji sve čini novim kako bismo, slušajući narod s kojim smo na zajedničkom putu, pronalazili nove načine da Hvarska Crkva hrabro naviješta Isusa Krista kao vjerodostojan odgovor na potrebe današnjeg čovjeka.

Uz molitvu za plodonosan zajednički sinodalni hod Hvarske biskupije, na sve vas zazivam Božji blagoslov i zagovor Blažene Djevice Marije, sv. Stjepana I., sv. Prošpera i Jurja, zaštitnika naše Hvarske biskupije!

Uz pozdrav i blagoslov,

✠Ranko Vidović, biskup