Biskup Petar Palić na videokonferenciji o povijesnom apostolskom pohodu pape Franje Sjevernoj Makedoniji

U povodu prve obljetnice apostolskog pohoda pape Franje Sjevernoj Makedoniji u četvrtak, 7. svibnja održana je videokonferencija na kojoj su se toga povijesnog posjeta spomenuli visoki predstavnici Katoličke Crkve, Makedonske pravoslavne Crkve, civilnih vlasti te članovi organizacijskog odbora, novinari i sudionici susreta.

Apostolski nuncij u Sjevernoj Makedoniji Anselmo Guido Pecorari rekao je da kao predstavnik pape Franje ne želi uputiti svoje riječi, nego samo ono što mu je Sveti Otac povjerio da kaže. „Papa Franjo zahvaljuje biskupu Kiri Stojanovu te mjesnoj Katoličkoj Crkvi i cijelom makedonskom narodu za pripremu i ostvarenje tog posjeta. Papa Franjo mi je izričito naglasio da je posjet Bugarskoj i Makedoniji bio najbolji posjet koji je imao u čitavoj istočnoj Europi i jedan od njegovih najboljih posjeta uopće u svijetu. Rekao mi je da je već tri godine želio posjetiti malu, ali dinamičnu katoličku zajednicu u Makedoniji. Za njega, najznačajniji događaji bili su misa na Makedonskom trgu, posjet memorijalnom centru svete Majke Terezije iz Kalkute gdje je molio s makedonskim vjerskim vođama te osobito ekumenski susret s mladima“, rekao je nuncij Pecorari.

„Poruka koju nam Sveti Otac upućuje danas je ista ona koju je uputio mladima u Makedoniji: ‘Uzmite svoj život u svoje ruke, ne dajte se prevariti lažnim čudima, postanite tvorci nade i graditelji zajedništva u različitosti. Zagledajte se u svoje kulturne i povijesne korijene i izgradite svoju budućnost’. Kao apostolski nuncij želim da ove Papine riječi nađu put do ostvarenja i da nas Papa, ako je Božja volja, ponovno posjeti“, poručio je nuncij Pecorari.

Generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije i hvarski biskup Petar Palić izrazio je radost što je mogao biti sudionik susreta zajedno s 1300 hodočasnika iz Hrvatske. Osvrt na susret počeo je pitanjem koje mu je postavio taksist vozeći ga iz zračne luke – zašto je Papa došao u Makedoniju?

Premda će, prema riječima biskupa Palića, biti potrebno vrijeme kako bi se mogao vrednovati ovaj susret, u svom promišljanju naveo je tri razloga Papina posjeta. Prvi je, prema njegovu mišljenju, društveno-politički. Papa je suveren jedne države, ali neupitno i moralni autoritet današnjega svijeta. Stoga je Papin pohod jednoj državi bez sumnje ohrabrenje, poticaj i podrška toj državi i tome društvu na njegovu putu, konkretno makedonskom društvu na putu prema zajednici europskih država i rastu demokracije, rekao je.

Podsjetio je da je Papa istaknuo kako je to područje susretište različitih vjera i kultura te kako je važan suživot i međusobno poštovanje.

Drugi razlog, prema riječima biskupa Palića, otkriva geslo apostolskog pohoda – „Ne boj se stado malo“. Svi koji prate pontifikat pape Franje znaju da je Papi posebice stalo do malih, rubnih zajednica. Sva njegova putovanja izvan Italije su s ciljem ohrabrenja tih zajednica da žive svoje poslanje i da žive svoj identitet tamo gdje jesu. Za katolike je to posebice važno jer on kao pastir sveopće Crkve želi posvjedočiti i poslati poruku da i ta mala zajednica kao dio velike zajednice Katoličke Crkve nije sama, pojasnio je mons. Palić.

Kao treći razlog naveo je Majku Tereziju, rođenu u Skoplju koja je život posvetila siromašnima, odbačenima. Malena žena, velikoga duha i velikih djela na koju je ponosna cijela Katolička Crkva i Sjeverna Makedonija. Biskup Palić čestitao je na uspješnoj organizaciji toga Papina pohoda, rekavši da je ovo sjećanje dokaz da se trud isplatio.

Kao metropolit na susretu s Papom sudjelovao je vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić. „Na današnji dan prije godinu dana cijeli svijet bio je u Skoplju u Makedoniji ili, moglo bi se reći, Skoplje i Makedonija bili su u cijelom svijetu zahvaljujući medijima koji su pratili pohod pape Franje“, prokomentirao je taj događaj kardinal Puljić, rekavši da treba pamtiti taj pohod i Papine riječi koje je izgovorio na susretima pretočiti u život.

Pod geslom „Ne boj se, malo stado“ papa Franjo pohodio je u utorak, 7. svibnja 2019. Skoplje, glavni grad Sjeverne Makedonije. Na svečanost dobrodošlice Papa se susreo s makedonskim premijerom, predsjednikom i predstavnicima vlasti, građanskog života i diplomatskog zbora. Posjetio je Memorijalni centar Majke Terezije u kojem će je molio s makedonskim vjerskim vođama te se susreo sa siromašnima. Slavio je misu na Trgu Makedonija. Održan je i ekumenski i međureligijski susret s mladima. Susreo se i sa svećenicima, njihovom rodbinom i redovnicima.

Uvodnu i završnu riječ konferencije uputio je domaćin Papina pohoda skopski biskup Kiro Stojanov.

IKA/Hvarska biskupija