“Adventski razgovori” na Braču

Želeći obogatiti vjernički hod u bračkim župama, na Braču su održana dva od tri predviđena susreta pod nazivom “Adventski razgovori”.

Ideja vodilja potekla je iz kruga bračkih svećenika sa željom da se adventsko vrijeme obogati sadržajima koji će poticati budnost uma i srca. Razgovorna forma predložena je kao način kojim se želi istaknuti “da smo kao Crkva pozvani čuti jedni druge da bismo bili vjerodostojni slušatelji Duha Svetoga koji uznemirava lažni mir savjesti i u vremenu nesigurnosti osposobljava nas za proročko življenje”, ističu organizatori.

Prvi susret održan je u srijedu 4. prosinca u Društvenom domu u Dračevici s temom “Nemam vremena”. Susret je bio usredotočen na razumijevanje i prepoznavanje adventskih izazova s obzirom na stanje u kojem živimo i laži kojima se izvlačimo kao pojedinci, obitelj, zavičaj, država, Crkva, itd. Gosti prvog razgovornog kruga bili su don Anton Šuljić, pomoćnik direktora Kršćanske sadašnjosti, fr. Ivo Plenković, dominikanac iz bolskog samostana, te Ivana Bošković Ivičić, ravnateljica Centra za kulturu Bol.

Drugi susret održan je u dvorani knjižnice “Hrvatski skup” u četvrtak 12. prosinca u Pučišćima. U pučiškom razgovornom krugu, koji je održan pod naslovom “Zaborav odgoja”, bili su zagrebački vjeroučitelj Nikola Kuzmičić, poznat po svojem književnom i novinarskom stvaralaštvu, Neva Matulić, supruga i majka petero djece iz Postira te don Jakša Rubinić, župnik Sutivana i Miraca. Tema odgoja iznjedrila je upečatljive i izazovne odgovore gostiju koji su ukazali na stanje i perspektive odgoja, posebno se vezujući uz pitanje odgoja i obrazovanja u školama, kao i teme vezane uz vjerski odgoj djece i mladih.

Odaziv Bračana očiti je znak da su Adventski razgovori prepoznati kao koristan poticaj vlastitom promišljanju i življenju adventskog hoda prema slavlju Božića. Razgovore je vodio brački dekan don Ivica Huljev. Nakon tematskog dijela, susreti su zaključeni euharistijskim klanjanjem u župnoj crkvi i obogaćeni druženjem sudionika.

Treći Adventski razgovor održat će se u petak 20. prosinca u Pastoralnom centru u Postirima pod nazivom “Bog u kojega (ne) vjerujem”. Na tom će susretu glavni gost biti dr. fra Ante Vučković, profesor na splitskom KBF-u.