Započeo sinodalni hod Hvarske biskupije

Nakon što je papa Franjo u nedjelju, 10. listopada, započeo Sinodu pod nazivom “Za sinodalnu Crkvu: zajedništvo, sudjelovanje i poslanje” i Hvarska biskupija se u nedjelju 17. listopada pridružila svim (nad)biskupijama Katoličke Crkve započevši sinodalni hod koji je u svim župama Hvarske biskupije otvoren euharistijskim slavljem i zazivom Duha Svetoga, a u katedrali sv. Stjepana I., pape i mučenika u Hvaru, euharistijsko slavlje predvodio je mons. Ranko Vidović, hvarski biskup.

Na početku euharistijskog slavlja, biskup Vidović je okupljeni Božji narod potaknuo na promišljanje o motivima koji su papu Franju potaknuli da ovu Biskupsku sinodu započne u svakoj biskupiji, i poželio da sinodalni hod uistinu bude poticaj Božjem narodu na rast u osluškivanju Duha Svetoga, međusobnoj ljubavi i suradnji.

Na početku homilije biskup je protumačio značenje same riječi ”sinoda”, kao zajednički hod, suputništvo Božjeg naroda i naglasio kako ta riječ otkriva samu bit hodočasničkog Božjega naroda koji od samoga početka svijeta živi dinamiku ”putovanja”. Od grijeha praroditelja, preko lutanja i stranputica Izabranog naroda u pustinji, Bog vodi svoj narod i izabire predvodnike naroda koji ne dopuštaju da Božji narod klone, već ga neprestano potiču na povratak u zajedništvo s Bogom.

»Ovdje nam Bog pokazuje koja je uloga predvodnika Božjeg naroda, biskupa i svećenika. Mi zagovaramo, branimo narod na putu i postajemo putokaz prema cilju. Samo u zajedništvu s Bogom možemo hrabro hodati naprijed. (…) No, u punini vremena Bog ispunja svoje obećanje i pojavljuje se Nova Eva, Blažena Djevica Marija i njezin Sin, Isus Krist, koji je srastao s našom stvarnošću i sebe učinio sebedarjem za narod. Bog se odrekao svojega božanstva, postao jedan od nas i dao nam mogućnost novog, vječnog zajedništva s Ocem koje je izvor našeg međusobnog zajedništva. Vrhunac tog Božjeg dara jesu sakramenti, posebno sakrament krštenja po kojemu postajemo djeca Božja, članovi njegove Crkve, živi udovi mističnog Tijela Kristova «, rekao je biskup Vidović.

Citirajući riječi Majke Tereze, biskup je istaknuo: »Mi smo samo kapljica u oceanu Božje ljubavi. No, problem nastaje kada kapljica svojata ocean, kad se mi podignemo u oholosti zbog svojega položaja ili materijalnih dobara, kad postajemo lijeni, izolirani i škrti i ne vidimo potrebe drugih. Tada postajemo tromb u milosnoj cirkulaciji mističnog Tijela Kristova i Bog nam postaje višak. (…) Na hodu prema cilju zaboravimo sami cilj«.

»Zašto Sinoda? Papa je proglasio početak Sinode da zastanemo na trenutak, da se osvrnemo na svoj protekli život osobno i kao zajednica i da vidimo jesmo li na putu, jesmo li živi? Treba se pokrenuti, ustati i oživjeti, ići naprijed. Isus je zacrtao naš put i pokazao nam kako da idemo njegovim stopama. (…) Moramo jasno vidjeti svoju stvarnost. U ovom sinodalnom hodu, kroz različite susrete i upite svatko će imati priliku reći što očekuje, što smatra da treba pohvaliti ili promijeniti u Crkvi. Nećemo se baviti kritizerstvom, govoriti u mržnji ili osudi, već ćemo iznijeti svoje stavove, jer nam je stalo do zajednice. Nakon sabiranja iskustava, u završnom dokumentu iznijet ćemo svoje poglede i izvještaj poslati u Rim, gdje će se nastaviti raspravljati o problemima. (…) Osjećamo kako je Crkva troma, da treba novi zamah kako bismo zdušno krenuli naprijed. Sinoda nije samo jedan događaj koji će se odraditi i koji završava 2023. godine. Sinoda je trajno događanje, jer kao Crkva smo stalno na putu«, zaključio je biskup svoju homiliju.

Nakon homilije, biskup je pozvao okupljeni narod na ispovijest vjere i obnovu krsnih obećanja, te je zapaljenu svijeću predao don Toniju Plenkoviću, župniku Hvara koji je tada zapalio uskrsnu svijeću kao znak poslanja koje su svi primili u krštenju.

Na kraju euharistijskog slavlja zazvan je Duh Sveti, te je izmoljena molitva za Sinodu »Stojimo pred Tobom, Duše Sveti«, koja će se redovito moliti tokom cijelog sinodalnog hoda.