Svečana Večernja u povodu svetkovine sv. Stjepana I., pape i mučenika

Uoči svetkovine zaštitnika Hvarske biskupije i grada Hvara sv. Stjepana I.. pape i mučenika u petak 1. listopada u hvarskoj katedrali veličanstveno je otpjevana i izmoljena svečana Večernja koju je predvodio hvarski biskup Ranko Vidović.

U pjevanju i moljenju večernje sudjelovao je zbor Hvarske biskupije kojega čine zbor hvarske katedrale i zbor sv. Cecilije župe Jelsa pod ravnanjem maestra Slavka Reljića i harmonijskom pratnjom profesora glazbe Tomija Domančića.

Biskup Vidović pozdravio je splitsko-makarskog nadbiskupa i metropolita Marina Barišića, zadarskog nadbiskupa i predsjednika Hrvatske biskupske konferencije Želimira Puljića, splitsko-makarskog nadbiskupa koadjutora Dražena Kutlešu, šibenskog biskupa Tomislava Rogića, donedavnog hvarskoga, a sada mostarsko-duvanjskog biskupa i apostolskog upravitelja trebinjsko-mrkanskoga Petra Palića, novoizabranog kotorskog biskupa Ivana Štironju, generalnog vikara don Stanka Jerčića te svećenike među kojima su bili hvarski župnik i dekan don Toni Plenković i biskupijski kancelar don Ivan Jurin. A među vjernicima bili su brojni članovi dviju hvarskih bratovština Sv. Križa i Sv. Nikole. Biskup Vidović je na početku poželio „da ova svečana Večernja bude neposredna priprava za sutrašnji blagdan, da u zoru ustanemo radosna i otvorena srca; da dopustimo Gospodinu da ulije u svakoga od nas obilje svoje milosti, po zagovoru našega zaštitnika sv. Stjepana“.

Biskup Vidović u homiliji je ispričao jednu priču prema kojoj „čovjek u životu ima samo ono i onoliko, što i koliko je spreman dati. Ako čovjek ima, a ne da, osobito potrebnima, onda on to nema, nego to što ima posjeduje njega. Naprotiv, samo onaj tko puno daje, on puno ima. Smisao je života u sebedarju, u davanju sebe. Baš to je učinio sv. Stjepan I., papa i mučenik. Dajući svega sebe u svom životu, konačno je dao i svoj život“, poručio je biskup Vidović. (IKA)