Proslava Imena Marijina u Gospinu svetištu na Braču

Blagdan Imena Marijina svečano je proslavljen u utorak 12. rujna u Župi Donji Humac gdje se nalazi svetište Majke Božje za otok Brač.

Misno slavlje predvodio je svećenik Hvarske biskupije Andro Ursić. „Blažena Djevica Marija na ovome mjestu posebno se časti upravo zato što je ovaj hram glavno svetište za otok Brač. Dostojno je da Marija u ovome svetištu bude naglašena i slavljena na njezin dan, na dan njezina imena. Neka nam Marija donese obilje vjere, nade i ljubavi. Kao što se Marija nadahnjivala na svome Sinu Isusu, nadahnjujmo se i mi na Marijinu primjeru”, potaknuo je vjernike vlč. Ursić, čestitavši im zavjetnu svetkovinu.

U homiliji osvrnuo se na povijest svetkovine, rekavši kako je štovanje imena Marijina na cijelu Crkvu proširio papa Inocent XI. kao spomen na pobjedu nad Turcima kod Beča 1683. godine. Vjernicima je približio poruku svetkovine u govoru o porijeklu i značenju imena Marija. Pozvavši se na duhovne pisce, pojasnio je da Mariju oslovljavaju različitim nazivima, poput: ljubljena od Boga, puna milosti, lijepa, dražesna, mila, prosvijetljena, sjajna, kraljica, gospođa, zvijezda mora. Sva ta značenja ne obuhvaćaju u cijelosti tko je Majka Božja, rekao je, primijetivši kako je Marijino ime najuže povezano s Isusovim imenom. „Marijino ime za kršćane je sveto kao vjera, lijepo kao nada, slatko kao ljubav. Ono je puno veličine, moći i slave, utjehe, nježnosti i slatkosti”, naglasio je, poručivši da vjernici u Marijinu imenu pronalaze svoje svjetlo, snagu i zaštitu. Spomenuo je i svetoga Antuna Padovanskoga koji je za Marijino ime rekao da je „najčistija radost za srce, med za usta, najljepša melodija za uho”.

Osvrnuvši se na štovanje Blažene Djevice Marije na otoku Braču, ustvrdio je kako o tome štovanju među pukom najbolje svjedoče brojne župne crkve posvećene Gospi te ostale crkve i kapele podignute na otoku. Posebnu privrženost Gospi potvrđuju i zavjetni darovi izloženi u Gospinu svetištu na Braču kao znak zahvale otočana za uslišane molitve upućene Mariji za njihovo tjelesno i duševno zdravlje.

Poslije misnoga slavlja kao izraz štovanja Blažene Djevice Marije održana je procesija s Gospinim kipom oko svetišta. U tijeku ophoda vjernici su slavili Mariju pjevanjem marijanskih pjesama. Nakon završnoga blagoslova Gospin kip vraćen je u oltar s lijeve strane prezbiterija.

(IKA)