Poruka pomorcima i ribarima o blagdanu sv. Nikole 2023.

Poruka pomorcima i ribarima predsjednika Odbora za pastoral pomoraca Hrvatske biskupske konferencije hvarskog biskupa Ranka Vidovića, koju je im uputio 30. studenoga 2023., uoči blagdana njihovog zaštitnika, sv. Nikole.

Dragi pomorci i ribari,

i ove vam se godine o blagdanu svetog Nikole, vašeg nebeskog zaštitnika, obraćam ovom porukom kao znakom i izrazom crkvenog zajedništva i suživota, crkvene brige i skrbi za vaš umnogome specifičan način života, kako na ljudskoj, tako i na vjerničkoj razini življenja. Putnici ste, kao što je i Crkva „putujući narod Božji“.

Ljudski se život često i odavno prikazuje slikom putovanja, i to upravo putovanja po nepreglednim morskim prostranstvima. More u svojoj veličini i moći izaziva divljenje, ali i strah zbog svojih dubina i nepredvidive ćudi. More je simbol mira, slobode, ali i nemira i straha, te u tom smislu simbol ljudskog života. Putovati znači biti u pokretu, u procesu i dinamici. Svi smo u tom smislu osobno, društveno pa i kozmički gledano hodočasnici. Uvijek rastemo i dozrijevamo, odnekud krećemo i nekamo idemo. Povijesno gledano, polazišne točke nikada nam nisu iste niti su na istoj razini, a isto se može reći i za ciljeve, svrhe i dolazišta naših zemaljskih putova i putovanja. Svekolika povijest kakvu poznajemo jedna je velika plovidba na crti vremena i kroz različite prostore. Uključeni u nju, plovimo kroz različite epohe, znanstvenog, kulturnog, društvenog, političkog, humanog i vjerničkog napredovanja, no katkad, nažalost, i nazadovanja. Prosudbe o napredovanju ili nazadovanju uglavnom se donose s točke gledišta unaprijed postavljenih ciljeva. Sve što nas približava cilju, vrednujemo kao uspjeh i napredovanje, a sve što nas od cilja udaljava s pravom nazivamo nazadovanjem, gubitkom vremena, resursa i potencijala. Plovidba bez cilja je lutanje, plutanje. Tek plovidba s ciljem ima pravo na to ime, a ona zahtijeva znanje, odvažnost, snalažljivost i vještine. Ciljevi nisu samo oni koje sami odabiremo i postavljamo nego i oni koje prihvaćamo kao od Boga određene stvaranjem i uređenjem stvarnosti. Putnik koji je vjernik i Kristov sljedbenik, uvijek ima pred očima i ciljeve Božjega tkanja stvarnosti, i s tim pogledom uvijek nešto prima i daje, istodobno. Prima sve što promiče autentični ljudski život, a daje nadnaravnu motivaciju svim čovjekovim djelatnim načelima, vječnu svrhovitost djelovanjima i egzistencijalnim izborima te nadasve novost navještenja uskrslog Krista, izvora i vrhunca svih istina o čovjeku. Sveti Nikola, naš zaštitnik, putnik koji je već na cilju svih ljudskih putovanja, otvara nam oči i drži ih budnima za božanske ciljeve koji se ostvaruju u svim našim putovanjima. Neka nas podsjeća i usmjerava na prisutnost i vodstvo Onoga pred kojim su narodi „kao kap iz vjedra, kao prah na tezulji“ (Iz 40, 15).

Rijetko je kada putovanje od polazišta do cilja pravocrtno, najkraće i najlakše. Na njemu se nalaze razne prepreke koje smo primorani zaobilaziti, preskakati ili obarati, zbog kojih moramo izabirati duže, teže i opasnije putove. Borba s morem i protivnim vjetrovima lakša je s vjerom u providnost i nadom u sretan ishod svih putovanja. Tko ne zna moliti, kaže narod, neka iziđe na more za oluje. Brzo će zazivati sve bogove u pomoć. Dolaskom na cilj, sretnim uplovljavanjem u odredišnu luku, mnoge tegobe putovanja uglavnom odlaze u zaborav, a ostaje samo radost zbog uspješno svladanog puta i sretnog uplovljavanja. Često nam ta dolazišna luka ubrzo postaje polazišna za neko novo putovanje, za novi nepoznati pothvat s novim tegobama, neverama i opasnostima. I tako uvijek iznova, dokle god se nalazimo u vremeplovu naše povijesne egzistencije ili, konkretnije, dokle god se bavimo pomorskim zanimanjem, odnosno pozivom. Istina, sa svakim novim putovanjem postajemo iskusniji, zreliji, sposobniji za nove izazove, bolje upoznajemo vremenske i morske zamke i lakše ih svladavamo. Postajemo bolji pomorci i iskusniji ljudi. Postajemo „ljudi mora“, ljudi koji se znaju nositi i nose se sa životom. Vi, pomorci i ribari, učitelji ste nam plovidbe na nemirnom i nepredvidivom moru života. Sveti Nikola, Božji miljenik po postojanoj vjeri i čvrstoj nadi, jača nam vjeru i nadu, pomaže nam da se oslanjamo na Božju providnost i daruje nam duha molitve u svim neverama našega profesionalnog životnog putovanja. Molimo ga da nas uvijek iznova oslanja na Božju providnost.

Poštovani pomorci i ribari, i ove ću godine kao i do sada na blagdan svetog Nikole slaviti svetu misu za vas, vaše obitelji i sve one s kojima ste izravno ili neizravno povezani kao karike u lancu pomorskog života, da vas prati zaštita i blizina Isusove i naše majke Blažene Djevice Marije – Zvijezde mora i zagovor vašega nebeskog zaštitnika svetog Nikole. Neka vas Bog naš nebeski Otac neprestano prati svojim očinskim blagoslovom i ljubavlju te vam podari bonacu, kako na moru tako i u duši.

U Hvaru, 30. studenog 2023.

✠ Ranko Vidović
hvarski biskup