Pismo svetog oca Franje uz čin posvete Bezgrješnomu Srcu Marijinu

Papa Franjo je u ponedjeljak 21. ožujka 2022. uputio biskupima popratno pismo uz čin posvete čovječanstva, posebice Rusije i Ukrajine Bezgrješnomu Srcu Marijinu, koje prenosimo u cijelosti.

Dragi brate,

prošlo je gotovo mjesec dana od izbijanja rata u Ukrajini, koji svakodnevno uzrokuje golemu patnju tog potlačenog naroda prijeteći, također, svjetskom miru. U ovom mračnom času, Crkva je napose pozvana uteći se Knezu mira i iskazati svoju blizinu pogođenima posljedicama sukoba. Zahvalan sam, u tom smislu, svima koji su se velikodušno odazvali mojim pozivima na molitvu, post i djela milosrđa.

Prihvaćajući i brojne zahtjeve naroda Božjega, želim sad na poseban način povjeriti Blaženoj Djevici Mariji sukobljene narode. Kako sam najavio jučer na kraju molitve Anđeoskog pozdravljenja, na svetkovinu Navještenja Gospodinova, 25. ožujka, kanim izvršiti čin posvete čovječanstva, posebice Rusije i Ukrajine, Bezgrješnomu Srcu Marijinu. Budući da dolikuje da mir zazovemo obnovljeni Božjim oproštenjem, čin posvete bit će dio pokorničkog bogoslužja u Bazilici sv. Petra u 17 sati, po rimskom vremenu. Sam čin posvete bit će održan oko 18:30.

Čin posvete želi biti gesta sveopće Crkve koja u ovom dramatičnom trenutku uzdiže Bogu, preko Njegove i naše Majke, bolni vapaj svih patnika i moli za prestanak nasilja te da bi preporučila budućnost čovječanstva Kraljici mira. Pozivam te da se pridružiš ovom činu pozivajući svećenike, redovnike i ostale vjernike na zajedničku molitvu na svetim mjestima, u petak 25. ožujka, da tako sveti narod Božji jednodušno i usrdno uzdigne prošnju svojoj Majci. Šaljem ti tekst posvetne molitve da bismo je mogli izgovarati tijekom tog dana u bratskom zajedništvu.

Zahvaljujem ti za pažnju i suradnju. Od srca te blagoslivljam, kao i vjernike povjerene tvojoj pastoralnoj skrbi. Neka vas Isus štiti i Blažena Djevica čuva. Molite se za mene.

Uz bratski pozdrav,

pri Sv. Ivanu Lateranskom, 21. ožujka 2022.