Papa Franjo imenovao fra Ivu Martinovića požeškim biskupom

Apostolska nuncijatura u Republici Hrvatskoj objavila je u ponedjeljak 11. ožujka 2024. da je papa Franjo imenovao mons. Ivu Martinovića novim požeškim biskupom.

„Apostolska Nuncijatura u Republici Hrvatskoj ima čast obavijestiti da je sveti otac Franjo imenovao požeškim biskupom fra Ivu Martinovića, TOR, dosadašnjeg provincijala franjevaca trećoredaca glagoljaša, Provincije sv. Jeronima u Hrvatskoj“, piše u priopćenju.

Tiskovni ured Svete Stolice objavio je da je Sveti Otac ujedno prihvatio odreknuće mons. Antuna Škvorčevića od pastoralnog upravljanja Požeškom biskupijom, zbog navršene kanonske dobi. Mons. Škvorčević bio je prvi biskup Požeške biskupije koju je sv. Ivan Pavao II., papa, ustanovio 5. srpnja 1997.

Vijest je istodobno objavljena u Biskupskom ordinarijatu u Požegi.

Fra Ivo Martinović rođen je 28. lipnja 1965. godine u Županji. Odrastao je u župi Tolisa u Bosni i Hercegovini. Niže razrede osnovne škole završio je u Matićima. Više razrede završio je u susjednoj Oštroj Luci.

U sjemenište franjevaca trećoredaca glagoljaša primljen je 1980. godine. Klasično gimnazijsko školovanje završio je u Interdijecezanskoj srednjoj školi za spremanje svećenika u Zagrebu. Studij filozofije i teologije pohađao je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu.

Svečane redovničke zavjete u Provinciji franjevaca trećoredaca glagoljaša položio je na svetkovinu sv. Franje Asiškoga 4. listopada 1990. u Zagrebu. Za đakona je zaređen 13. listopada 1991., a za prezbitera 28. lipnja 1992. u Zagrebu.

Službe i dužnosti:

• 1992. – 1993.: župni vikar u Župi sv. Josipa Radnika u Belišću i vjeroučitelj u osnovnoj
    školi;
  • 1993. – 2001.: župni vikar u Župi Svete obitelji u Splitu i vjeroučitelj u Osnovnoj školi
    „Bol“ u Splitu;
  • 2001. – 2005.: samostanski poglavar i župnik u Župi sv. Ivana Krstitelja u Zadru;
  • 2005. – 2009.: samostanski poglavar i župnik u Župi sv. Franje Ksaverskoga u Zagrebu;
  • 2011. – 2013.: župni vikar u Župi sv. Ivana Krstitelja u Zadru;
  • 2005. – 2009. i 2011. – 2013.: član Provincijske uprave;
  • 2013. – 2017.: samostanski poglavar i odgojitelj u Malom sjemeništu u Samostanu sv.
    Josipa u Splitu; župnik Župe Svete obitelji; mjesni i područni asistent Franjevačkoga svjetovnog reda (OFS);
  • 2013. – 2018.: član Prezbiterskoga vijeća Splitsko-makarske nadbiskupije;
  • 2017. – 2020.: voditelj Povjerenstva za trajnu formaciju Hrvatske redovničke konferenciji;
  • 2017. – 2024. u dva mandata provincijal franjevaca trećoredaca glagoljaša

Osim hrvatskog, govori talijanski i njemački jezik.