Održana smotra crkvenih zborova Hvarskog dekanata

Na poticaj povjerenika za liturgijsku glazbu Hvarske biskupije maestra Slavka Reljića, Hvarski dekanat je organizirao smotru crkvenih zborova otoka Hvara pod motom „Pjevajte Gospodinu pjesmu novu! Pjevaj Gospodinu, zemljo sva!“

Smotra je održana u subotu navečer 12. studenoga u župnoj crkvi Uznesenja BDM u Jelsi. Na smotri je sudjelovalo šest župnih zborova Hvarskog dekanata i jedan Bračkog dekanata.

Voditelj programa smotre bila je Dominika Fistonić. Na početku smotre sve zborove, osobito zbor iz župe Dol na Braču, pozdravio je generalni vikar i župnik Jelse don Stanko Jerčić, napomenuvši kako je za sedam dana ‘otvorenje’ svetkovine Gospe od Zdravlja. „Stoga ova smotra može biti posvećena Gospi“, rekao je don  Stanko koji je pozdravio i svećenike koji su došli sa svojim zborovima, osobito župnika Postira i Dola na Braču don Juru Martinića te hvarskog dekana i župnika don Tonija Plenkovića.

Mješoviti zbor franjevačkog samostana Gospe od Milosti – Hvar izveo je pjesmu „Otshe nash“ od N. Kedrova i „Ave Verum Corpus“ od W. A. Mozarta. Dirigirala je Vinka Šurlin, a za klvairom je bila Davorka Čović.

Mješoviti zbor Svete Marije Magdalene – Svirče otpjevao je pjesmu „Gore srca Djevi nebeskoj“ M. Horvata te „Stopama vjere“ don Šime Marovića. Zborom je ravnala maestra Klara Milatić uz orguljsku pratnju maestra Reljića.

Troglasni ženski župni zbor sv. Jurja – Sućuraj izveo je pjesmu „Kao košuta“ M. Nystroma u obradi M. Ercega i pučku pjesmu „Nek vlada mir na svijetu“ u obradi G. Deutschmanna. Zborom je ravnala porfesorica glazbe Ivana Andrijašević iz Drvenika kod Makarske.

Katedralni zbor Svete Cecilije – Hvar otpjevao je pjesmu „Magnifikat“ A. Vidakovića i „Isus Krist“ od A. Klobučara. Dirigirala je maestra Milatić uz orguljsku pratnju maestra Reljića.

Mješoviti zbor Svete Reparate – Stari Grad izveo je pjesmu „Nebesa slave“ L. Van Beethovena i „Ave Maria“ L. Kozinović. Dirigirala je Meri Pavičić uz orguljsku pratnju Lukrecije Lučić Lavčević.

Zbor „Sveta Cecilija“ – Jelsa praizveo je pjesmu „Otče naš“ Slavka Reljića i „Hvali duše moja Gospoda“ K. Odaka. Dirigirao je i na orguljama svirao voditelj zbora maestro Reljić. Zbor ove godine slavi 70. obljetnicu svog postojanja.

Zbor „Srce Isusovo“ – Dol na Braču otpjevao je pjesmu „Ustaj, rode, Kralj Ti zbori“ nepoznatog autora, u obradi M. Čarga te pjesmu „Hvala, Kriste“ od Margit Cetinić. Dirigirao je mladi akademski glazbenik i voditelj zbora Mislav Čargo uz orguljsku pratnju maestra Reljića.

Potom su članovi zbora don Stanku darovali poznatu dolsku tortu hrapočuša, sat i Posljednju večeru izrađene od bračkog kamena. Nakon toga, član zbora Jerko Gospodnetić uputio je nazočnima nekoliko riječi, osobito u svezi očuvanja tradicionalnih vrijednosti i vrijednih običaja na otocima Hvarske biskupije.

Na kraju smotre svi zborovi su zajednički otpjevali pjesmu „Svi kliknimo Kristu“ P. Ivanišića u prilagođenoj obradi don Šime Marovića. Zborom je ravnao maestro Reljić uz orguljsku pratnju glazbenika Čarga.

Potom su se nazočnima, uz srdačne riječi zahvale, obratili maestro Reljić te hvarski dekan i župnik don Toni Plenković koji je, također, posebno zahvalio zboru i župniku iz Dola na Braču, kao i jelšanskom zboru i njegovu voditelju maestru Reljiću, te župniku don Stanku kao domaćinima i organizatorima ove smotre. Dekan don Toni je istaknuo kako je ova smotra organizirana u znak velike zahvalnosti spomenutim zborovima i njihovim voditeljima za predvođenje liturgijskih pjevanja u njihovim župama. Uz to, ova smotra želi i može biti poticaj drugim župama Hvarskog dekanata, ali i cijele Hvarske biskupije da započnu činiti ono što čine spomenuti zborovi, njihovi voditelji i njihovi župnici.

Fra Stipo Marčinković