Nadbiskup Eterović slavio obrede Vazmenoga bdjenja u Pučišćima

Blagoslovom ognja pred crkvom svetoga Jeronima i paljenjem uskrsne svijeće započeli su na Veliku subotu, 30. ožujka, obredi Vazmenoga bdjenja u Župi svetoga Jeronima u Pučišćima koje je predvodio apostolski nuncij u Njemačkoj nadbiskup mons. Nikola Eterović.

Obred blagoslova ognja i paljenja uskrsne svijeće pred župnom crkvom u Pučišćima

U svečanom ulasku uskrsnu svijeću nosio je svećenik Vrhbosanske nadbiskupije dr. don Branko Jurić, velikotjedni propovjednik u toj župi, dok je poklik „Svjetlo Kristovo“ pjevao nadbiskup Eterović. Nakon što je iskazano poštovanje uskrsnoj svijeći, župnik Župe sv. Jeronima don Ivica Huljev svečano je otpjevao Hvalospjev uskrsnoj svijeći, a liturgija Vazmenoga bdjenja nastavljena je Službom riječi u kojoj su svetopisamske ulomke pjevanjem navijestili mladi župljani.

Obred paljenja uskrsne svijeće na vazmenome ognju pred crkvom svetoga Jeronima

„Pobijeđena je logika smrti. Pobijeđen je začarani krug mržnje i osvete. Uskrsnuće govori da život ide dalje, da se život ne smije dati blokirati iskustvima koja su bolna i dramatična. Rane iz prošlosti mogu ljude zaustaviti u razvoju, vezati ih. Griješili smo mi sami i drugi prema nama, ali to ne treba biti kraj našega rasta. Uskrs je poziv na obnovu života“, tim riječima počeo je homiliju svećenik Jurić, čestitavši okupljenima svetkovinu Uskrsa.

„Uskrs poručuje da ne postoji tako mrkla tmina u koju svjetlost ne može ući. Zlo iz naše prošlosti može postati odskočna daska za ispunjeniji život. Uskrs nam daje moć transformacije, sposobnost metanoje. Ne zaustavlja se pred nikakvim granicama“, rekao je velikotjedni propovjednik, dodavši kako nas Uskrs potiče i na djelovanje, kreativnost i navještanje Radosne vijesti. „Pozvani smo naviještati ne kulturu smrti, već kulturu uskrsnuća, kulturu nade“, poručio je.

Istaknuo je, nadalje, i da je Uskrs poziv na vanjsko djelovanje koje se očituje u društvenom angažmanu. „Isusa smo mogli slaviti već i zbog toga što je umro iz pravednosti. Uskrsnuće uspostavlja odnose pravde i snažno proklamiranu pravdu svugdje treba uspostaviti. Bez pravde i dalje vlada logika smrti. Bez pravde Kraljevstvo nebesko još nije zaživjelo. Bog potiče ukloniti sve što tlači i ubija. Isus nije samo uskrsnuo i nestao već je nakon što je uskrsnuo nastavio poticati svoje učenike da budu širitelji radosne vijesti njegova uskrsnuća. Poziva uplašene učenike i učenice da izađu iz svoje zatvorenosti i sigurnosti te idu do nakraj svijeta naviještati njegovo djelo“, rekao je propovjednik.

Protumačio je i da Uskrs donosi novu snagu te, pritom, poručio: „Uskrs poziva na promjenu ljestvice vrednota; ono što je obespravljeno, slabo, maleno, na margini društva, postaje blagoslovljeno i priviligerano, postaje Božje obitavalište i mjesto susreta s Bogom. Sam je rekao: ‘Što god učinite jednom od ove moje najmanje braće, meni učiniste’. Ono što je imućno, ugledno, snažno i autonomno postaje relativno i skida se s trona apsolutnosti. ‘Silne zbaci s prijestolja’. Uskrs patnji oduzima svako opravdanje. Bog ne želi da čovjek pati, ali ni ne napušta čovjeka u patnji. Pomaže čovjeku da kroz patnju raste“, istaknuo je. Poručio je kako je čovjek u svjetlu Kristova uskrsnuća pozvan sebe mijenjati, biti postojan u dobru te izgrađivati povjerenje prema sebi i bližnjima.

U molitvi vjernika nadbiskup Eterović uputio je zaziv i za mir u Ukrajini te na Bliskome istoku. Liturgijsko slavlje nastavljeno je, zatim, obnovom krsnih obećanja i blagoslovom vode kojom je nadbiskup poškropio Božji puk uz pjesmu „Vidjeh vodu”. Na obredima uskrsnoga bdjenja pjevanje je predvodio Zbor svetoga Jeronima kojim je ravnala s. Danijela Mihić. (tekst i foto: Jadran Bašić)

Euharistijsko slavlje u crkvi svetoga Jeronima u Pučišćima

Nadbiskup je slavio euharistiju u koncelebraciji s pučiškim župnikom don Ivicom Huljevom i propovjednikom don Brankom Jurićem
Nadbiskup Eterović poškropio je vjernike blagoslovljenom vodom u noći Vazmenoga bdjenja