Hvar: Održan uskrsni koncert klape HRM-a „Sveti Juraj”

U župi Sućuraj u crkvi sv. Jurja na otoku Hvaru u petak 12. travnja klapa Hrvatske ratne mornarice „Sveti Juraj” održala je uskrsni koncert duhovnih i domoljubnih pjesama.

Voditeljica programa srednjoškolka Marijeta Slavić pozdravila je članove klape, načelnika Općine Sućuraj Ivana Slavića te posjetitelje. „Uskrs je blagdan radosti i susreta s uskrslim Kristom koji svojim uskrsnućem danonoćno obasjava naše putove po kojima često lutamo i padamo. Zato je poželjno da se radost Uskrsa oslikava i u našim osobnim susretima i druženjima. Stoga su bosanski fratri, koji djeluju na istočnom dijelu otoka Hvara, odlučili ovim vjerskim i kulturnim događajem približiti nam radost međusobnih susreta i susreta s uskrslim Gospodinom. Uživajmo u ovom lijepom susretu s klapom ‘Sveti Juraj’ Hrvatske ratne mornarice”, istaknula je.

Članovi klape, pod vodstvom Marka Bralića, otpjevali su šesnaest pjesama. Koncert su počeli duhovnim pjesmama „Uskrsna radost”, „Oče naš” i „Misao svijeta”, a završili s pjesmama „Kome bi šumilo more moje sinje” i „Croatio, iz duše te ljubim”. Nakon duhovnih pjesama voditeljica je pročitala ulomak iz Lukina Evanđelja: „Dok bijaše s njima za stolom, uze kruh, izreče blagoslov, razlomi te im davaše. Uto im se otvore oči te ga prepoznaše, a On im iščeznu s očiju. Tada rekoše jedan drugome: ‘Nije li gorjelo srce u nama dok nam je putem govorio, dok nam je otkrivao Pisma’? ” (Lk 24,20).

„Nadam se da je i nama svima gorjelo srce dok smo slušali ove prekrasne duhovne  pjesme”, rekla je voditeljica, napomenuvši da je klapa HRM-a „Sveti Juraj” osnovana početkom 2001. s ciljem očuvanja i promicanja kulture ‘a cappella’ pjevanja dalmatinske klapske pjesme, skladbi sakralnoga i domoljubnoga karaktera.

Klapu je osnovao generalni vikar Vojnoga ordinarijata u Republici Hrvatskoj mons. Josip Šantić, svećenik Hvarske biskupije. Klapa više od dva desetljeća uspješno predstavlja našu domovinu i njene Oružane snage na Međunarodnome susretu vojski svijeta u Lourdesu, gdje na svečanom otvaranju u Bazilici Pia X. sudjeluje oko trideset tisuća vojnika iz cijeloga svijeta. Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada u Hrvatskoj i svijetu. „Nastavimo uživati u ‘a cappella’ pjevanju domovinskih klapskih pjesama”, rekla je voditeljica.

Slušatelji iz župa Sućuraj, Bogomolje i Gdinj, s cijelog otoka Hvara i s kopna, pratili su pjevanje klape, nagradivši je za svaku pjesmu pljeskom. Koncert je zaključen pjesmom „Vivat Croatia”. Organizator susreta bio je župnik Župe Gdinj i upravitelj Župe Bogomolje fra Mario Divković, koji je spomenuo da je takav susret organizirao i dok je bio župnik i gvardijan u Tuzli u BiH. Zahvalio je, osobno i uime župnika Župe Sućuraj fra Stipe Marčinkovića, klapi „Sveti Juraj” na odazivu i na slavljeničkom pjevanju Gospodinu i domovini. Uime klape domaćinima i slušateljima zahvalio je voditelj Bralić.

Koncert je imao i humanitarni karakter jer su prisutni dobrovoljnim prilogom mogli pomoći siromašnima u Zambiji u Africi o kojima brine misionar bosanski franjevac fra Ivica Perić. Prikupljeno je 800 EUR te je iznos uplaćen na račun udruge „Srce za Afriku„ iz Osijeka.

„Svemu dođe kraj pa tako i svakom susretu i životu. No, Krist nam je ulio nadu i pozvao nas da u svakodnevnom životu tako živimo te budemo spremni za vječni susret s njime. Svima nama ostaje nada da će ovakvih susreta biti i u našoj bližoj i daljoj budućnosti te da će svatko od nas utkati sebe u stvaranju sličnih susreta na dobrobit ovog mjesta i svih drugih mjesta odakle ste došli. Konačno, svima vam od srca zahvaljujem što ste bili dio našega večerašnjeg susreta i neka vas sve prati Božji blagoslov. Pođite s našim franjevačkim pozdravom ‘Mir i dobro’”, istaknuo je fra Mario na kraju.