Govor mons. Palića na objavi imenovanja Ranka Vidovića hvarskim biskupom

Poštovani biskupe u miru Slobodane,
Braćo svećenici i redovnici,
Poštovane sestre redovnice i suradnici u Biskupskom ordinarijatu!

Radosna srca Vas obavještavam da je papa Franjo imenovao novoga Hvarskog biskupa u osobi don Ranka Vidovića, svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije, dosadašnjeg župnika Župe Gospe od otoka u Solinu.

Novom biskupu mons. Ranku Vidoviću danas iz sjedišta biskupije koja mu je povjerena radosno čestitamo na povjerenju koje mu je iskazao papa Franjo i poglavari Svete Stolice i želimo mu srdačnu dobrodošlicu u ime umirovljenoga biskupa Slobodana, 19 dijecezanskih i 8 redovničkih svećenika koji su pastoralno angažirani, u ime 6 (šestorice) umirovljenih svećenika, u ime 49 redovnica, 2 (dvojice) bogoslova i u ime oko 21.500 Kristovih vjernika laika na sva tri otoka naše biskupije: Hvaru, Braču i Visu.

Dok novom biskupu Ranku upućujemo čestitke i želimo dobrodošlicu, a budući da se njegovim imenovanjem upravljanje ovom biskupijom s moje strane bliži kraju, želim zahvaliti Gospodinu Bogu i svim svećenicima, redovnicima i redovnicama, kao i vjernicima ove biskupije za nepune tri godine našega zajedničkog hoda u vjeri i izgradnji Kristova kraljevstva u ovome svijetu i ovome vremenu. Zbog današnjega imenovanja sam i osobno veoma radostan, najprije jer je ova biskupija dobila novoga pastira, a onda i što će mi skori prestanak službe u ovoj biskupiji omogućiti u potpunosti se posvetiti poslanju koje mi je papa Franjo povjerio u Mostarsko-duvanjskoj i Trebinjsko-mrkanskoj biskupiji.

Drago mi je što ću mons. Vidoviću moći predati biskupiju u kojoj svećenici i redovnici marljivo i zauzeto, sukladno svojim mogućnostima i u zadanim uvjetima, pastoralno djeluju, te administrativno i financijski odgovorno posloženu i stabilnu. Ima posla i bit će izazova i za novoga biskupa, ali sam čvrsto uvjeren da će u otvorenoj suradnji sa svećenicima, redovnicima, redovnicama i sa svim vjernicima, te oslanjajući se na svoje bogato svećeničko i pastoralno iskustvo, znati primjereno odgovoriti na sve izazove koji ga očekuju.

Biskupu Ranku želimo dobrodošlicu i molimo da svaki njegov korak i pothvat u ovoj biskupiji bude blagoslovljen, a Isus Krist, jedini pravi i dobri Pastir, neka mu u njegovom služenju ovoj partikularnoj Crkvi bude uzorom!

Pratio ga zagovor Blažene Djevice Marije, sv. Stjepana, pape i mučenika, sv. Prošpera, sv. Jurja i svih svetaca i svetica, zaštitnika naših župnih zajednica.

✠ Petar Palić, biskup
Apostolski upravitelj Hvarske biskupije