Kameni reljef hrvatskoga blaženika, postavljen u niši južnoga zida župne crkve, mons. Vidović blagoslovio je tijekom svečanoga euharistijskoga slavlja koje je prvi put slavio s vjernicima te bračke župe.
Izrazivši radost zbog biskupovoga dolaska u tu župu Bračkoga dekanata, domaći župnik Marko Plančić pozdravio je biskupa uime župne zajednice. „Nalazite se u crkvi koja je ne samo za nas Humčane nego i za cijeli otok Brač zavjetno hodočasničko mjesto, a sve zahvaljujući freski iz kraja 13. stoljeća koja je i dandanas sačuvana i nalazi se na samome vrhu glavnoga oltara. Možemo reći da se upravo ovdje, kad je u pitanju Brač, razvila marijanska pobožnost koja se proširila našim otokom. Naši su preci i žitelji otoka itekako osjetili zagovor naše nebeske Majke i uslišanje njihovih molitava“, poručio je donjohumčanski župnik.
Ukazao je biskupu Vidoviću na zavjetne darove izložene s lijeve strane središnjega oltara. Osvrnuvši se na nedavnu proslavu Stepinčeva, župnik Plančić poručio je da župna zajednica „čašćenje želi iskazati i najsvjetlijemu liku naše povijesti i domovine”, te da je niša s postavljenim reljefom izrađena u čast hrvatskome blaženiku Stepincu.
Pozdravljajući župnu zajednicu biskup Vidović izrazio je radost što s tom zajednicom može slaviti nedjeljnu euharistiju. „Drago mi je da sam s vama prvi put kao vaš pastir. I vi ste mladica hvarske Crkve. Vidim pravu životnu zajednicu“, rekao je uvodeći u misno slavlje.
Podsjetivši na blaženoga Stepinca, mons. Vidović pritom je istaknuo: „Alojzije Stepinac bio je prava osoba za pravi trenutak. U ovome prljavome vremenu, u vremenu, za koje volim reći ‘nevremenu’, čovjeku se nudi ono što ga rastače. Ovo vrijeme daje nam jedan širok put koji vodi u propast. Blaženi Alojzije Stepinac pokazatelj je uskoga puta“, ustvrdio je mons. Vidović.
U homiliji je svoje razmišljanje usredotočio na lik i djelo blaženoga Stepinca. Prethodno je istaknuo važnost kršćanske prepoznatljivosti, poručivši kako se čovjek prepoznaje po svojim plodovima.
„Bog je izvor milosti, izvor svakoga dobra i slobode. Nije dostatan samo dar slobode. Potrebna je i Božja milost kako bi se taj dar u nama pokrenuo i u svoje vrijeme donio plod. Plod je znak raspoznavanja. Plod govori tko sam ja, tko si ti, tko je svaki čovjek. Jesam li i koliko sam čovjek po Božjem, prepoznaje se upravo po našim plodovima. Nisam čovjek zato što sam na dvije noge. Bog nas ne drži vezane kao robove i da bi po nama pokazivao svoju snagu. Drži nas uza se kao svoje sinove i kćeri. Mi smo ‘ljubljeni sinovi i kćeri’“, rekao je biskup Vidović.
Govor o čovjekovoj vrijednosti samo kada je otvoren prema Bogu propovjednik je pojasnio slikom korita i izvora. „Kad je korito otvoreno izvoru, kad voda s izvora ulazi u korito, ono postaje rijeka. Bez vode nema života. Tko je čovjek kao stvorenje? Mi smo ustvari male posude. Ako je ta posuda otvorena izvoru, tada čovjek postaje rijeka Božje milosti. Kroz nas protiče i otiče do srca svakoga čovjeka“, rekao je hvarski biskup.
Kao svjetli primjer osobe koja je živjela po Božjoj mjeri te u potpunosti slobodno i ostvareno naveo je bl. Alojzija Stepinca. „Blaženi Stepinac bio je posebni čovjek, snažni karakter, slobodan od svega i svakoga. Nije dopustio nikome da stane između njega i Boga, nije dopustio da se dogodi pomrčina njegova pogleda na Boga i Božjega pogleda na njega“, pojasnio je mons. Vidović.
U osvrtu na Stepinčev lik, istaknuo je da je primjer i izazov svakome čovjeku. „Njegov duh nije još zaživio u nama ljudima. Iz Stepinčeva odnosa prema Bogu izraslo je i njegovo čovjekoljublje i domoljublje. Stepinac je imao savršeni odnos s Bogom. Bio je pokretačka snaga za Crkvu, ali i narod. Dao je svoj život za istinu”, poručio je, između ostaloga, mons. Vidović, naglasivši i doprinos kardinala Stepinca u Drugome svjetskom ratu kroz njegovu zauzetu brigu oko zaštite Srba, Židova i Roma.
Na kraju homilije izrazio je radost zbog postavljenoga kamenoga reljefa, pohvalivši nastojanja vjernika da u župnoj zajednici imaju pred očima lik hrvatskoga blaženika. „Neka vam Stepinac bude trajni poticaj da budete Božja djeca koja ljube Boga, čovjeka i Domovinu“, zaključio je biskup Vidović.
Kameni reljef blaženoga Stepinca izradili su Miće i Dino Martinović, kao i kameni križ na vanjskome oltaru ispred župne crkve koji je blagoslovljen na kraju misnoga slavlja. I reljef i križ dar su tih majstora donjohumčankoj župi. Domaći župnik vlč. Plančić u zahvali je istaknuo kako su upravo autori reljefa i križa predložili da se u župnoj crkvi postavi lik kardinala Stepinca.
„Dao Bog da ovim današnjim danom poraste i štovanje prema Stepincu u našoj župi i da nam bude trajno nadahnuće za nasljedovanje Krista sve do smrti. Miće i Dino, u ime svih, velika vam hvala!“, rekao je.
Liturgijsko pjevanje je predvodio župni zbor uz pratnju Ratke Bakić.
U izradi reljefa majstorima su pomagali Jaki Jakšić i Juro Šimunović. Prije postavljanja reljefa nužno je bilo sanirati južni zid crkve od vlage te izraditi nišu za postavljanje reljefa. Prema župnikovim riječima, radovi oko sanacije vlage nisu još dovršeni, ali će, kako je rekao, biti gotovi u sljedećih nekoliko tjedana.
Doprinos radovima dali su Milan Bakić i Nikola Findrik koji su bili izvođači, te Vojmir Martinović, Toma i Kristina Jakšić. Oko postavljanja reljefa pomoć su pružili Mile Trutanić i Andrija Jakšić, dok su u postavljanju križa pomogli Nikola Radić i Milan Martinović.
(Jadran Bašić, IKA)