Uz biskupa Štironju koncelebrirali su dekan Bračkoga dekanata Ivica Huljev, domaći župnik Jure Martinić i nekoliko pristiglih svećenika. U liturgijskom bogoslužju asistirao je bogoslov Hvarske biskupije Tonči Prugo. Evanđeoski ulomak navijestio je župnik Župe sv. Petra apostola u Supetru Pavao Gospodnetić.
Biskup Štironja na početku homilije izrazio je radost zbog slavlja Gospe Karmelske s vjernicima iz Postira. Radostan zbog brojne djece i mladih koji su se okupili na slavlje zavjetne svetkovine, pojasnio je kako to isto ne može doživjeti u svojoj Kotorskoj biskupiji. Obrazlažući razlog dolaska na hodočašćenje Gospi Karmelskoj u bračku župu, mons. Štironja je rekao: „Nisam mogao odbiti poziv jer su mi pred oči došla lica brojnih izbjeglica iz 1992. i 1993. godine koji su ovdje boravili u vrijeme Domovinskoga rata. Bili su to brojni Hrvati katolici iz Hercegovine, točnije stolačkoga kraja i Dubrave, među kojima i moja obitelj, majka petero djece, zatim brojni prijatelji i znanci. Vi ste ih tada prijateljski i bratski primili. U vama su prepoznali braću i sestre. I zato ste zaista učinili veliko djelo. Ta djeca, i neki moji nećaci, ovdje su primili prvu pričest, pohađali školu, i Bogu hvala vratili se u svoju domovinu, nastavivši svoje živote. Nisu zaboravili vaše gostoprimstvo i dobrodošlicu. Koristim ovu prigodu da vam svima iskreno i od srca kažem veliko hvala za sve. Neka dragi Bog vama i vašima uzvrati stostruko za svako i najmanje dobro djelo, a pokojnim dobročiniteljima neka podari vječni mir i radost”.
Govoreći o svetkovini Gospe Karmelske, biskup Štironja podsjetio je da se Majka Božja pod nazivom Gospa Karmelska časti i slavi u hrvatskomu narodu u svim krajevima Domovine. „Hrvatski narod časti, slavi i moli od Majke Božje majčinski zagovor. Ona je jedna te ista Majka Isusova, Majka Crkve, zagovornica Hrvatske, najvjernija Majka koja nas sve stavlja pod svoj plašt okupljajući nas kao kvočka svoje piliće, želeći nas zaštititi, ohrabriti i pripremiti za daljnju životnu borbu. Zato joj i danas, kao i svakoga dana, kao odani sinovi i kćeri, zahvalni za njezin majčinski zagovor, uputimo molitvu: ‘Umnoži Majko našu vjeru, učvrsti ufanje, povrati mila majčice, izgubljene sve’, rekao je u homiliji mons. Štironja.
Osvrnuvši se na evanđeoski ulomak, pojasnio je kako uprisutnjuje Isusa koji se nalazi na putu prema Jeruzalemu. „Svojim mudrim riječima i čudesima u mnogim srcima Isus je umnožio vjeru, mnogima učvrstio ufanje i usavršio ljubav. Pozvao ih je da ga nasljeduju. A onaj koji nasljeduje Isusa ima vjeru, nadu i ljubav. Isus, vidimo, trenutke putovanja koristi i da koju dušu razveseli i privuče u Očev zagrljaj, jednostavno prenoseći kao svojim prijateljima sve ono što je čuo od svoga Oca. Mudro i znalački držao je propovijedi i govore, osobito Govor na gori u kojemu je ohrabrio siromašne, gladne, žedne, žalosne, pohvalio mirotvorce, milosrdne, a svim prognanima i oklevetanima zbog njegova imena obećao Kraljevstvo nebesko i plaću u nebesima”, istaknuo je kotorski biskup.
Pojašnjavajući svetopisamski odlomak, primijetio je: „Komu to od nas, braćo i sestre, ne bi bio poseban kompliment, osobito nama svećenicima kada bismo čuli od svojih slušatelja ove riječi iz evanđelja: ‘Blažena utroba koja te nosila i prsi koje si sisao.’ To je ocjena kako je mudro, pametno i ljupko govorio Isus, Sin Blažene Djevice Marije. Njegov odgovor otkriva dimenziju poniznosti. Nije li to ozračje u kojemu niče božanska mudrost. Kaže Isus: ‘Još blaženiji oni koji slušaju riječ Božju i čuvaju je.’ Nije li ovo okvir u koji ulaze sva Isusova blaženstva i svaka njegova izrečena riječ”.
Naglasio je kako Isus svojim slušateljima i vršiteljima Božje riječi ostavlja otvorena vrata da postanu članovi njegove obitelji. „Onoga trenutka kada ti cijenjena majko, ti dragi oče, vi mladeži i djeco, kada se svi istinski stavimo u poziciju slušanja i vršenja Božjih zapovijedi, postajemo Kristova obitelj, njegova braća i sestre, prijatelji i rodbina. Ima li išta ljepše nego pripadati Isusovoj obitelji”, istaknuo je mons. Štironja.
Kotorski biskup prisjetio se, pritom, svojih putovanja, poručivši kako je i osobno u tuđem svijetu osjetio milost blizine majke. „Kud god sam putovao uvijek sam se u katoličkoj crkvi osjećao kao kod kuće. I sada u Crnoj Gori, u Boki Kotorskoj, osjećam se kao doma, uvijek u zagrljaju one iste majke Crkve koja nas okuplja i brine se za svoju djecu. Crkva uprisutnjuje komadić domaćega neba te nudi hranu, pomoć, okrijepu, lijepu riječ i savjet. To najbolje znaju oni koji su napustili svoj dom i ukrcali se na brod, vlak ili avion te otputovali daleko. Njihova iskustva najbolje svjedoče. U svojoj crkvi osjećaju se blizu svoga doma i domovine. I ono najvažnije, Crkva im nudi Isusa kojega kao i pod križem uvijek prati Majka”, poručio je, između ostaloga, biskup Štironja.
Obraćajući se mladima pozvao ih je da žive u Isusovoj blizini. „Lijepo vas je dragi mladići i djevojke vidjeti okupljene oko Gospe koja nam svima pokazuje put do Spasitelja i Otkupitelja. Odvažite se, priđite Majci i Otkupitelju bliže. Oni će vas najbolje zaštititi te vam pokazati put kroz život i istinu o životu. Nemojte se bojati niti sustezati služiti Isusu u obiteljskomu, a posebno svećeničkomu i redovničkomu staležu. Ugradite svoje snage i sposobnosti u budućnost svoje Crkve i svoga naroda”, poručio je mladima.
Vjernicima je, uz ostalo, ukazao i na opasnost trke za prosperitetom, zemaljskim uspjehom i materijalnim dobrima. „Nema ništa od prosperiteta ako nije pretvoren u vječnost. Nema ništa od zemaljskoga uspjeha ako nismo uspjeli u nebeskom ozračju. Robujemo ovozemaljskim zakonima. I sveti Pavao borio se za svoje zemaljske zakone do onoga trenutka dok ga Isus nije oborio, bacio s konja i dao mu da progleda. I mi često puta hodimo ovim svijetom slijepi. Ne vidimo ono što nije dobro, a tako smo ga zagrlili i prihvatili. Ne vidimo ni ono što je dobro, a nikako da to dobro prihvatimo. Nemojmo dopustiti da nam životni standard bude kočnica prema Isusu. Kad bi se svijet i u pola borio za dušu koliko se bori za tijelo, ne bi teklo toliko suza niz obraze djece koja nedužno pate“, poručio je u homiliji mons. Štironja.
Poslije misnoga slavlja tradicionalno je održana svečana procesija s Gospinim kipom ulicama toga bračkoga mjesta i po obali. U svečanomu ophodu koji je bio praćen marijanskim pjesmama sudjelovali su brojni vjernici i gosti koji se nalaze u Postirima na godišnjem odmoru. Pjevanje je predvodio župni zbor, a u tijeku misnoga slavlja pjevao je i Dječji zbor koji je vodila Hana Čargo. Crkveno slavlje završilo je biskupovim blagoslovom pred župnom crkvom. (IKA)